Powered By Blogger

2010. december 10., péntek

A négyes jelszóról

KRISZTUSIBB EMBERT!


A KALOT Mozgalom alapvető állásfoglalása szerint az egyének lelki, erkölcsi magatartásának megújulása nélkül nem képzelhető el a nemzet társadalmi és gazdasági felemelkedése. Ezért arra törekszik, hogy tagjait a krisztusibb emberré válásban és a személy méltósága tiszteletében elősegítse a vallási ismeretek és a hitélet elmélyítésével, hogy azután mint hiteles emberek példamutató magatartásukkal elősegítsék a társadalmi és gazdasági megújulást, melynek alapja a keresztény értékrend és a szociális igazságosság, megvalósításának útja pedig a társadalmi szolidaritás. Ezért tagjai vállalják és gyakorolják a felebaráti szeretetet, alázattal végzik a haza, a magyar nemzet szolgálatát.

MŰVELTEBB NÉPET!

A KALOT mozgalom már az 1930-as évek közepén e célkitűzés megvalósítása érdekében eredményesen dolgozott a népi hagyományok és a művészet ápolása és fejlesztése érdekében. A jövő Európájában csak úgy őrizhetjük meg nemzeti önazonosságunkat, ha megőrizzük egyedülálló és sajátos nemzeti örökségünket. Ezért a Mozgalom népi hagyományainkban gyökerező kultúránk megőrzése és szinten tartása érdekében elősegíti a népművészetben, népdalban, a honi zenében és néptáncban rejlő értékek feltárását annak érdekében, hogy ezek az értékek méltó helyet és hatékony szerepet kapjanak nemzeti kultúránkban.

A keresztény erkölcsi alapokon nyugvó demokratikus és szociális Magyarország megteremtése érdekében a KALOT népfőiskoláiban, helyi egyesületeiben és egyéb szervezeti egységeiben tanítja a közösségek szervezéséhez szükséges ismereteket, az állampolgári jogokat és kötelezettségeket, valamint ezek gyakorlásának módjait és felkészíti tagjait a közéleti szerepvállalásra.

A KALOT szorgalmazza a települések életét meghatározó mezőgazdasági-, ipari-, kereskedelmi-, idegenforgalmi tevékenység korszerű kérdéseinek megismertetését, valamint az ezekkel kapcsolatos szakmai és vállalkozói ismeretek oktatását különös tekintettel az egyes tájegységek sajátos adottságaira és ezek hasznosítására a helyi közösség és ezzel az egész nemzetgazdasági megerősödése javára.
A kialakuló új Európában megmaradásunkat csak műveltségünk és emberségünk biztosíthatja és adhat tekintélyt nekünk. Ezért dolgozik a KALOT megkülönböztetett figyelemmel a műveltebb nép célkitűzésének megvalósításán.

ÉLETERŐS NEMZETET!


A magyar nemzet egészséges lelki és testi élete érdekében szorgalmazzuk a család védelmét és erősítését erkölcsi és anyagi téren egyaránt a családszövetségek kialakításával. Követeljük a gyermek életének védelmét fogantatástól kezdve. Támogatjuk az egészségügyi hatóság betegség-megelőző programjai népszerűsítését, küzdelmet az alkoholizmus, a dohányzás, a narkotikumok fogyasztása és az erkölcsöt romboló káros jelenségek, valamint a környezetszennyezés ellen. Az egészséges társadalom megteremtése érdekében elősegíteni akarjuk a személyes gazdasági függetlenségét, a Kárpát-medence népeinek igaz barátságát, nemzetiségeinkkel való együttműködést a közös haza és sorsvállalás jegyében Szent István tanításának ébrentartásával és fejlesztésével.

ÖNÉRZETES MAGYART!


A helyes és önérzetes magyarságtudat kialakítása és ápolása nemzetünk fennmaradásának alapkövetelménye globalizálódó világunkban. Ezért erősítjük tagjainkban azt a felemelő érzést, hogy bár kis nép, de egy nemzet fiai vagyunk. Nem csak a sportban vagyunk a világelsők között, hanem a tudomány és művészet terén is kiemelkedő helyes foglalunk el a világban. Ezért a KALOT arra törekszik, hogy népfőiskoláinkon megismertessük tagjainkkal hazánk fiainak világszínvonalú eredményeit, amelyekkel Európa kultúráját is gazdagították. Bemutatjuk nemeztünk kiváló egyéniségeinek követésre méltó áldozatkész életútját. A magyar lelkiség és öntudat erősítését van hivatva szolgálni az ezeréves magyar nép történetének és kultúrájának ismertetése a népfőiskolákon. Önérzetes magyarságunkat alapozza meg és erősíti a világon egyedülálló ősi nyelvünk, ami egyben nemzeti örökségünk éppen úgy, mint a népdal, zene és néptánc. Ezért állandó népfőiskolai program a KALOT-ban a helytörténet kutatása és a lokálpatriotizmus felerősítésére irányuló törekvés.

A Mozgalom ezeket a célkitűzéseket – a KALOT Népfőiskolák szellemi hagyományaira építve – katolikus népfőiskolák, oktatási intézmények, katolikus kisközösségek, népfőiskolai körök, egyesületek és szociális intézmények szervezésével, fenntartásával, támogatásával, valamint szellemi irányításával kívánja elérni.

A KALOT képviseli tagjait az állami és társadalmi szervezetek előtt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése